Perşembe , Mayıs 30 2024

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemoroid makat bölgesinde ortaya çıkan ve ilerlemesi ile birlikte hastalarda ağrıya neden olan bir hastalıktır. Evde yapılacak bazı uygulamalarla hastalık tedavi edilemese bile hemoroid ağrısı geçirilebilir. Bu yazımıda hemoroid ağrısından kurtulmak için ev ortamında neler yapılabileceği anlatılacaktır.

Ağrıdan kalıcı olarak kurtulmak için mutlaka tedavi olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Hemoroid Neden Ağrı Yapar?

Hemoroid hastalığı kabızlık ve aşırı ıkınmaya bağlı olarak anal kanal içerisinde ki damarların genişleyerek makattan sarkması sonucu oluşur. Oluşan bu yapılarak basur memesi ismi verilir. Basur memeleri makat içerisinde oluşup dışarı sarkarsa iç hemoroid, makat çevresinde oluşmuş ise dış hemoroid olarak sınıflandırılır. Basur ağrısı hastalığın türüne ve derecesine göre ağrıya neden olmaktadır.

İç Hemoroid (Basur) Ağrısı

Hemoroid hastalığı özünde ağrıya neden olan bir hastalık değildir. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte hemoroid memecikleri makattan sarkar. Sarkan memecikler makat kasları tarafından sıkıştırılır. Bu durumda makat bölgesinde şiddetli ağrıya neden olur. Hemoroid ağrısı hemoroid derecesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

İç Hemoroid Evreleri Nelerdir?

İç hemoroid evreleri hemoroid memelerinin makattan sarkma durumuna göre belirlenmektedir.

  1. Evre; Bu evrede anal kanalda memecikler oluşmaya başlar. Her hastada olmasa da bazı hastalarda rektal kanama ile kendisini belli eder. Onun dışında hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. Yalnızca rektal muayenen esnasında doktor tarafından fark edilebilir.
  2. Evre; Bu evre memeciklerin oluştuğu ve dışkılama esnasında makat dışına sarktığı evredir. Dışkılama ile makat dışına sarkan memecikler dışkılama sonrasında kendiliğinden normak konumuna dönmektedir. Bu nedenle herhangi bir ağrıya neden olmaz.
  3. Evre; Ağrı şikayeti 3 ve 4. evrelerde görülebilir. Bu aşamada memecikler dışkılama ile makat dışına göç eder ve sonrasında normal yerine dönmez. Ancak el yordamı ile itilirse dönebilir. Makat dışında sarkık halde bulunan hemoroid pakesinin makat kasları tarafınfan sıkıştırılması ağrıya neden olmaktadır.
  4. Evre; Bu evrede hastada gündelik hayatını etkileyecek düzeyde şiddetli ağrı görülebilir. Bunun sebebi ise bu aşamada memeciklerin elle itilse bile anal kanal içerisine dönememesidir. Sürekli olarak makat dışında sarkık kalan memecikler makat kasıldıkça ağrımaktadır. (1)

Yukarıda ki görselde de görüldüğü üzere 3 ve 4. evrede memecikler makat dışında konumlanmaktadır. Özellikle dışkılama esnasında memeciklerin sıkıştırılması makat bölgesinde şiddetli ağrıya neden olmaktadır.

Ayırca hemoroid sorununun neden olduğu ağrıya bağlı olarak kaşınmak da bölgede ağrı şikayeti yaşanmasına neden olmaktadır.

Hemoroid Ağrısından Kurtulmak İçin İpuçları

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemoroid hastaları için verilecek ilk ve en önemli tavsiye hastalığa neden olan kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Bu sayede kanama şikayetinin yaşanması da önlenebilir. Çünkü kabızlık ile sertleşen dışkı makattan geçişi esnasında memecikleri temas ederek hem şiddetli ağrı hemde kanamaya neden olmaktadır.

Hemoroid Hastaları Mutlaka Kabızlıktan Korunmalıdır.

Kabızlık haftada 3 kereden az ve zorlu dışkılama olarak kabul edilmektedir.(2) Kabızlığı engellemenin en kolay yolu beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesidir. Bu sayede dışkılama alışkanlığı düzenlenebilir.

Lif açısından zengin besinlerin tercih edilmesi, beyaz unlu gıdalar yerine kepekli ya da tam buğday unulu ürünlerin tercih edilmesi ve bol bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca düzenli eğzersiz yapılması da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Hemoroid Ağrısından Kurtulmak İçin Bölgesel Uyuşturucu Kremler Kullanılabilir.

Hemoroid ağrısından kurtulmanın yollarından birisi bölgesel olarak uyuşturma özelliği olan krem veya pomadların kullanılmasıdır. Piyasada bu amaçla kullanılan iki ürün bulunmaktadır.

Anestol pomad ilaç kategorisinde üretilen lokal anestezik etkisi olan bir üründür. Yalnızca gecici olarak acıyı ve ağrıyı hafifletme etisi bulunmaktadır. Tedavi edici hiçbir özelliği bulunmamaktadır.

Anuflex merhem anal fissür hastalığı için üretilmiş doğal içerikli bir üründür. Kasları gevşetme, bölgesel uyuşturma ve yara iyileştirme etkisi sayesinde akut fissür tedavisinde kullanılmaktadır. Uyuşturma etkisi sayesinde basur ağrısını hafifletmektedir.

Damarları Büzme Etkisi Olan İlaçlar Kullanılabilir.

Hemoroid hastalığı varis hastalığı ile çok benzerdir. Her iki hastalıkta da toplardamar genişlemesi meydana gelmektedir. Varis sorununda genelde bacalardaki damarlarda, hemoroitte ise anal kanal içerisindeki damarlarda genişleme olmaktadır. Bu nedenle damarları büzüştürme ve dolaşımı düzenleme etkisi olan tabletler hemoroid ağrısının hafiflmesinde işe yaramaktadır. Bu amaçla genellikle daflon tablet reçete ediilmektedir. Ancak tıpkı lokal uygulanan ürünler gibi tablet kullanımı da tedavi edici değil yalnızca şikayetleri hafifleticidir.

Basur Ağrısından Kurtulmak İçin Sık Sık Sıcak Su Oturma Banyosu Yapılmalıdır.

Hemoroid ağrılarının hafifletilmesi için en pratik ve etkili yöntem sıcak oturma banyosudur. Uygulanması için sıcak su ve leğen yeterlidir. Medikal mağazalarda aşağıdaki görseldeki gibi ürünler satılmaktadır. Bunlardan satın alınabilir veyahut evde bulunan bir leğen ile aynı düzenek kurulabilir.

Leğene yakmayacak sıcaklıkta su doldurulmalı ve 5 10 dakika kadar içinde oturulmalıdır. Oturmaya uygun bir pozisyona koyulması gerekmektedir. Oturma süresini uzun tutmak yerine sık sık tekrar edilmesi daha faydalıdır.

Makat bölgesinde oluşan kaşıntılara bağlı oluşan ağrıların ortadan kaldırılması için kaşıntı şikayetinin çözülmesi gerekmektedir. Bunun içinde makat kaşıntısı için özel olarak üretilmiş pruzon pomad önerilmektedir. Kullanıldıktan sonra dakikalar içerisinde kaşıntı şikayetinin ortadan kalkmasını sağlar. Ancak diğer ürünlerde olduğu gibi pruzonda tedavi edici değildir. Mutlaka kaşıntıya neden olan hemoroid sorunu tedavi edilmelidir.

Ağrının geçmesi hemoroid hastalığının iyileştiği anlamına gelmez. Bu nedenle ağrı geçse bile mutlaka tedavi olunmalıdır. Aksi halde sorun ilerleyerek tekrar edebilir.

Kaynaklar

  1. Lohsiriwat, V. (2012). Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World journal of gastroenterology: WJG18(17), 2009. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342598/#:~:text=For%20practical%20purposes%2C%20internal%20hemorrhoids,cushions%20prolapse%20through%20the%20anus
  2. Walker, H. K., Hall, W. D., & Hurst, J. W. (1990). Peripheral Blood Smear–Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. Butterworths. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK415/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.